+48 534957428

O NAS

Oferta firmy

SAN Elewacje jest firmą specjalizującą się w montażu elewacji w systemie wentylowanym.
Wykonujemy elewacje wentylowane z wykończeniem z materiałów włókno – cementowych, ceramicznych, blach oraz HPL.
Zapewniamy także Klientom doradztwo techniczne oraz dajemy gwarancję wysokiej jakości prac.

Dlaczego warto zainwestować w elewacje wentylowane?

Elewacje wentylowane zdobywają w Polsce coraz większą popularność. Wynika to z tego, że w dzisiejszych czasach, fasady budynków coraz częściej muszą być wyrafinowane i jednocześnie proste. Zewnętrzna powłoka budynku powinna chronić wnętrze, zapobiegać ucieczce ciepła i zapewnić wymaganą szczelność. Jednocześnie fasada powinna spełniać wymagania estetyczne i przyczyniać się do tego, żeby obiekt dobrze wpisywał się w otaczające go środowisko. Spełnienie tych różnorakich i wielostronnych wymogów jest naprawdę niełatwym zadaniem. 

 

A każdy przecież chce aby jego dom zachwycał swoim wyglądem nie tylko mieszkańców ale również przechodniów i innych obserwatorów. Wybór elewacji to ważna decyzja – rynek jest bardzo różnorodny, stwarza wiele możliwości dotyczących materiałów i kolorów. Wentylowany system elewacji zapewnia prostotę i szybkość projektowania, walory estetyczne oraz łatwość montażu. Jako alternatywa dla tradycyjnych elewacji lekko mokrych charakteryzują się znaczną oszczędnością energii oraz  wyeliminowaniem ryzyka pękania materiałów elewacyjnych z powodu osadzania się budynku. Poziom oszczędności energii wynosi około 40%. Zastosowanie systemu elewacji wentylowanych zapewnia doskonałą ochronę ściany głównej oraz barierę dźwiękoszczelną, zapobiegając przenikaniu hałasu z otoczenia do wnętrza budynku.Pojęcie elewacji wentylowanej w terminologii budowlanej odnosi się do ściany elewacyjnej, która oprócz zewnętrznej ochrony obiektu budowlanego i zapewnienia estetyki obiektu pełni również funkcje klimatyzujące.Duża zaletą wentylowanych elewacji jest komfort termiczny jaki zapewniają one mieszkańcom. Fasady wentylowane tworzy podkonstrukcja, warstwa izolacyjna ściany oraz okładzina zewnętrzna. Istotą elewacji wentylowanej jest pustka wentylacyjna, zachowana między warstwą izolacyjna a okładziną. Zapewnia to świetne utrzymanie ciepła zimą ponieważ system okładzin wentylowanych dostosowany jest do ociepleń o grubości zapewniającej osiągnięcie wymaganych przepisami budowlanymi korzystnych parametrów ochrony cieplnej. Dodatkowo gwarantuje ona efekt chłodzenia latem. Przy wysokich temperaturach na zewnątrz odbija promieniowanie słoneczne, a wentylowana przestrzeń zapewnia efekt chłodzenia.

Jakie są rodzaje elewacji wentylowanych?

Wykonawca elewacji wentylowanych zawsze powinien mieć na uwadze różne rodzaje elewacji i dobierać je odpowiednio do budynku, na którym je mocuje. Elementy te mają określone kształty, faktury, a także kolory. Ze względu na materiał, z którego są wykonane wyróżnia się: sidingi, penele, listwy, profile, a także oblicówki i licówki. Są one wykonane z tworzyw lub metali. Oblicówka i licówka również wykorzystywane są jako określenia elementów włóknocementowych, drewnianych, ceramicznych czy też kamiennych.

W montażu elewacji wentylowanych w technologiach suchych można zastosować trzy rozwiązania:

  • niewentylowane – nadają się do zamkniętego układu powietrza, a więc w tych budynkach, w których nie umożliwiono cyrkulacji warstwom powietrza;
  • słabo wentylowane – stosuje się je w budynkach, w których jest ograniczony przebieg wentylacji między otworami w elewacjach (w normie górnej – 1500mm2, w normie dolnej – 500mm2). Do cyrkulacji powietrza dochodzi, dzięki ograniczonemu przepływowi powietrza z zewnętrz;
  • dobrze wentylowane – cyrkulacja powietrza jest bardzo dobra. Wartości pól powierzchni dla tego typu otworów przekraczają w warstwie pionowej 1500mm2 na 1m ich długości oraz 1500mm2 na 1m2 ich powierzchni.

Jakimi materiałami można wykończyć elewacje wentylowane?

Istnieje wiele materiałów, które można wybrać na wykończenie elewacji wentylowanych. Montaż ich powinien być zawsze wykonany starannie, a sam dobór materiału powinie spełniać dwa podstawowe kryteria. Przede wszystkim powinien być odpowiednio dobrany do budynku, bo dzięki temu będziemy mieć pewność jego trwałości. Poza tym powinien spełniać nasze wymogi estetyczne, choć oczywiście jest to drugorzędne względem pierwszego kryterium. Materiały do wykańczania elewacji wentylowanych różnią się od siebie kształtem, kolorem sposobem wykończenia powierzchni, czy też grubością.

Można wśród nich wyróżnić:

  • metalowe panele elewacyjne – zwykle wykonuje się je ze stali lub aluminium. Umożliwiają kreowanie nieprzeciętnego wyglądu, dzięki zastosowaniu powierzchni pionowych oraz poziomych.
  • laminaty HPL wytwarzane pod wysokim ciśnieniem dekoracyjne płyty laminowane o zintegrowanej powierzchni, wytwarzane z pomocą autorskiej technologii jej utwardzania wiązką elektronów (EBC). Mieszanina nawet do 70% włókien naturalnych oraz żywic termoutwardzalnych w wytwarzanym pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze produkcie pozwala na uzyskanie płyt o dużej gęstości i dobrym stosunku masy do wytrzymałości.
  • płyty włókno- cementowe – Mocne, wytrzymałe i naturalne płyty z ich autentycznym, naturalnym cementowym, szarym odcieniem. Za tym prostym, choć subtelnym rozwiązaniem stoją jednak bardzo istotne zalety. Płyty w trakcie długotrwałego użytkowania zachowują wszystkie parametry techniczne i wytrzymałościowe. Pozostają odporne na trudne warunki atmosferyczne, działanie wody, grzybów, pleśni itp. Jednocześnie nie tracą nic ze swojej naturalności, co czyni je idealnym materiałem we współczesnym budownictwie.
  • kamień naturalny – zwykle wykorzystuje się piaskowiec, granit, sjenit, niektóre odmiany wapieni. Najbardziej wytrzymały jest granit i sjenit, a najmniej wapień. Kamień polecany jest na cokoły, obramowanie drzwi i okien oraz do dekoracji. Jego zaletom jest trwałość i brak konieczności wykonywania skomplikowanej konserwacji;
  • drewno – najbardziej wytrzymałe są dąb i modrzew, ale często ze względu na ich wysoką cenę, zastępuje się je sosną lub świerkiem. Najefektywniej prezentuje się na domach z bali, bo wówczas stanowi jednocześnie część konstrukcji. W przypadku domów wznoszonych w innych technologiach, drewno jest okładziną na całej lub części ściany;
  • ceramika elewacyjna – wykorzystuje się klinkier lub licówkę. Bardziej odporny na uderzenia czy zarysowania jest klinkier, ponieważ ma spiczaste wszystkie boki. Elewacje z materiałów ceramicznych mogą być wykonywane już w pierwszej fazie budowy.